Kultúr-kapitalisták, kizsákmányolásra fel!

Blogom vendége Weinreich László, a Netmester ügyvezetője.
—–

Írta: Weinreich László

Kultúr-kapitalisták, kizsákmányolásra fel!

A minap barátaimmal ötleteltünk Pécs kulturális életéről, a rendezvényekről, eseményekről, a lehetőségekről, s magáról a létről, a kulturális élettérről.

Fura kettősség uralta a gondolatok menetét. Egyrészről számos gondolat és ötlet merült fel, kicsiny városunk tömeg- és elit kultúrája területén történő megújhodására, másrészről ellenpéldaként szinte mindig tudtunk említeni olyan esetet, amikor egy ismerősünk, vagy az ismerős ismerőse járt úgy, ahogy az egyszeri ember. –
Ötletét megpróbálta közkinccsé tenni, melynek eredményeképpen az kincsnek kincs maradt, de nem a közé, hanem valakié! Mert ugye mindig van valaki, aki örül annak, ha mások gondolkodnak, erőlködnek, güriznek, s ezeket a kidolgozott ötletcsírákat már csak a saját hasznára kell átültetni, s növekszik az szinte magától.

Hát igen. Kultúripar ez a javából. Nomeg kreatívipar! – Az! –
Mondhatnánk a kreatív ötletekből bizony meg lehet élni, rendesen!
Csak nem mindegy, hogy a kitalálója, vagy a felhasználója él meg, – rendesen!
A megbántott, vagy csak mellőzött kultúripari kreativok pedig szép lassan félreállnak, s úgy járunk, hogy a kerítés tele van számtalan piciny lyukkal!

     Történt egyszer, hogy a fiú megbántott valakit, mire apja így
     szólt, mivel nem először fordult elő az eset.
     – Fiam, itt egy kalapács és egy marék szög. Akárhányszor megbántasz
     valakit, üss egy szöget a kerítésbe, s ha elfogy szólj!
     – Elfogyott édesapám!
     – Most itt egy fogó, s ha valakinek kedveset teszel, húzz ki egy
     szöget.
     – Telt múlt az idő, egyszer megy apájához a fiú.
     – Édesapám ugyanott vagyunk, mint korábban, kihúztam minden
     szöget, így mire volt ez jó? Minden olyan, mint régen!
     -Lehet, hogy ugyanúgy nincs egy szög sem a kerítésben, viszont a
     sok lyuk ottmaradt, amiket bántásod okozott!

De miért is csodálkozunk, amikor számos példa van a hétköznapokból, a közelgő EKF kivitelezéssel összefüggően, vagy éppen az évek óta szinte azonos kaptafára készülő és alakulgató fesztiválok közül, hogy miért is jó ha nem kell újítani, csiszolgatni, finomítgatni egy-egy projektet. Hiszen akkor az újdonságokkal nincs semmi gond, nem kell
változtatni, s főként gondolkodni!

Pedig hány és hány kreativ művész, alkotó, kultúripari tenniakaró van városunkban, aki arra vár, hogy ötletét valaki meghallgassa, vagy ha anyagilag nem is, de legalább bátorítgatással támogassa. S a számtalan negatív élmény mentén elvész tenni akarásuk, fásulttá válnak, s lassan-lassan már csak (jobb esetben) látogatóként mennek el egy-egy
rendezvényre kürtös kalácsot majszolgatni, vagy egy kis itókát kortyolgatni. – Végülis a rendezvényszervezés így is eléri célját: Néhánnyal több látogató lesz az eseményen.

     Jut eszembe egy a gazdasági rendszerváltásunk hajnalán keletkezett
     álláshirdetés, melynek szerzője kb. ekként fogalmazott:
     “Kapitalisták, Kizsákmányolók! Fiatal, tenniakaró és tettre kész,
     munkára vágyó fiatal szakember tudásával és képességével várja, hogy
     kizsákmányolják! Rajta fel! Zsákmányoljanak ki!”

Hát ez az!

     Kultúrkapitalisták!
     Kultúripari munkások ajánlják sorra tudásukat és tehetségüket egy
     közös és valóban kreativ projektsorozat megvalósítására! –
     Kizsákmányolásra fel!

… s elkezdek álmodozni. Honty Hanna dalának refrénje csendül a
fülembe: “…De szép is lenne!”

Kultúr-kapitalisták, kizsákmányolásra fel!” bejegyzéshez 2 hozzászólás

 1. Szigeti János

  A félelem, hogy más ellopja ötletünket, sajnos nagyon bénító. Én úgy állok vele szembe, hogy igyekszem megtanulni, hogy milyen módon védhetem meg ötleteimet, de ezenfelül nem rettengek lopástól mert naponta annyi ötletem támad, hogy nincs mit veszítenem. Csak nyerni lehet. Ezért tegyünk a kultúrkapitalizmus ellen, de ne engedjük meg, hogy gondolatainkat és tettünket lebénítsa.

  Kedvelés

 2. Kedves János!
  Köszönöm, szerencsére magam sem lettem/vagyok ettől lebénult! … s nem is leszek, remélem. 🙂
  Magam szurkolok az EKF-nek, a projekteknek, és mindennek, ami Pécsett, vagy bárhol egy nagyon jó ötletből kipattanva létrejön. Hiszem, higy mindig lehet valamit jobbítani, – a nagy kérdés, hogy ezt hagyják-e? De tudod, mit nem érdekel! Igazad van! Tegyük a saját dolgunkat!

  Nagyon sok olyan kezdeményezésben látok fantáziát, ami az EKF-el közösen, vagy mellette, vagy éppen dacból külön, DE ALAKUL! – S szerintem ez a lényeg! Én annyit tudok tenni, hogy továbbra is teszem, amit jónak látok, amire megkérnek, s amiben hiszek…

  Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s